Pierwsza reprezentacja Polski

1920

Rok 1920 ro rok olimpiady w Anwerpii, pierwszej olimpiady, na której mogli wystąpić sportowcy pod biało-czerwonym sztandarem. Jeszcze na jesieni 1919 świeżo powstały Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich rozpoczął przygotowania. Sprawy piłki nożnej powierzono istniejącemu od 1911 galicyjskiemu Związkowi Polskiemu Piłki Nożnej reprezentowanemu przez Stanisława Polakiewicza i Ludwika Christelbauera. ZPPN zajął się przygotowaniami do powołania nowej ogólnopolskiej federacji piłkarskiej. Stało się to jak wiadomo na zjeździe 20-21 grudnia 1919 i od tego dnia mamy nasz Polski Związek Piłki Nożnej.

Nie czekano jednak aż związek powstanie. Przy Polskim Komitecie Igrzysk Olimpijskich powołano Wydział Piłki Nożnej, a na jego czele stanął prezes Cracovii Edward Cetnarowski (który niecały miesiąc później zostanie też prezesem PZPN). Już na pierwszym swoim posiedzeniu, 3 grudnia 1919 Wydział powołał pierwszych piłkarzy do reprezentacji Polski!

Kadra była szeroka. Na zaplanowane w lutym 1920 pierwsze zgrupowanie w Krakowie wybrano aż 50 piłkarzy. Rozkład piłkarskich sił w kraju, bo przecież nie tylko lokalizację zgrupowania pokazuje to, że tylko 7 było spoza Galicji, a aż 29 z nich reprezentowało Kraków!

Wymieńmy tych z Cracovii: Józef Kałuża, Tadeusz Dąbrowski, Stanisław Mielech, Antoni Poznański, Zdzisław Styczeń, Adam Kogut, Józef Kubiński, Stanisław Cikowski, Edward Strycharz, Tadeusz Synowiec, Ludwik Gintel, Stefan Fryc, Kazimierz Grabowski, Mieczysław Wiśniewski, Stefan Popiel. Tak, piętnastu! 2 bramkarzy, 3 obrońców, 3 pomocników i 7 napastników. Wtedy grywano w systemie 2-3-5 co oznacza, że powołanie dostała nie tylko pierwsza jedenastka Pasów w komplecie, ale i paru rezerwowych. Jeśli ktoś woli to było czternastu i Kogut, bo tenże właśnie wracał do Cracovii po krótkim pobycie w Wiśle (gdzie zdążył dla niej swymi dwoma bramkami wygrać derby). Szesnastym zawodnikiem Cracovii był Mieczysław Dudek, zawodnik rezerw Pasów, który nielegalnie zagrał w 1919 w pierwszej drużynie Wisły za co nawet został przez związek zdyskwalifikowany na miesiąc.

A oto i cały skład pierwszej reprezentacji Polski.

przeglad-tygodniowy-krakow-nr-20-z-16-grudnia-1919-foto-1.jpg
(kliknij aby powiększyć)

Co było dalej? Przede wszystkim zabrakło happy endu. Nie zdobyli bramek, nie wygrali meczów bo po prostu nie pojechali do Antwerpii. Przeszkodziła wojna polska-sowiecka.

Był 5 września 2008, gdy odnalazłem tę notkę i wykonałem fotokopię tego artykułu. Dlaczego czekała tak długo? Bo prosił o to mnie Andrzej Gowarzewski zamierzając użyć go w jednej ze swych książek. A ja uznałem, że taki diament wart jest oprawy w brylant, którą tylko on mógł mu nadać. Już nie oprawi, już nie napisze …

PS. Tekstowy przedruk tej notatki opublikował niezależnie w 2019 jako pierwszy Paweł Gaszyński w II wydaniu swego rewelacyjnego opracowania „Zanim powstała liga – tom I: sezon 1919”. 

PS2. Żeby sprawę nieco skomplikować galicyjski ZPPN używał w roku 1919 nazwy … Polski Związek Piłki Nożnej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s